Giriş Yap

Mail Adressiz Almıyoruz

Üye Ol

http://unidestek.com/
Başlamadan önce şartlar ve koşullar sözleşmemizi ve gizlilik ve cookie politikamızı okumanızı öneririz.
AD AREA
AD AREA

Yükseköğretimde Sessiz Devrim Yapılıyor

1. MÜHENDİSLERE ÜCRETLİ STAJ DÖNEMİ

Üniversitelerde özellikle fen ve mühendislik öğrencilerinin eğitim alırken sektörde çalışması desteklenecek. Bu öğrencilerin en az 1 yarıyıl süresince işyerinde eğitim yapması teşvik edilecek. Öğrencilere çalışmaları karşılığında asgari ücretin net tutarının yüzde 35’i işsizlik fonundan ücret olarak ödenecek. Bilimsel Araştırma Projelerinde (BAP) görevlendirilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilecek. Bu şekilde bilimsel araştırma kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

2. BAP projelerinde görevlendirilecek öğrenciler bursiyer olabilecek

Yeni yasal düzenleme ile Bilimsel Araştırma Projelerinde görev alacak tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilebilecek. Bu şekilde hem araştırmacı insan kaynağı kapasitemiz artırılacak, hem de bilimsel araştırma üretim kapasitemiz artırılacak..

3. ÜNİVERSİTELER DE UZMANLAŞACAK

ÜNİVERSİTELER DE UZMANLAŞACAK

Bütün üniversiteler birbirinin aynısı olmayacak. Yasal düzenlemeyle YÖK’e üniversitelerin ihtisaslaşmasını temin görevi verilecek. Her üniversite bölgenin şartlarına göre bir alanda uzmanlaşacak.

4. İLK KEZ POST-DOC BAŞLATILACAK

Doktora sonrası araştırmacı istihdamı
Akademisyenlerin, doktora eğitimi sonrasında ilgili alanında araştırmacı olarak (Post-Doc) 3 yıl üniversitelerde istihdamı sağlanacak.

5. KALİTE KURULU YÖK’Ü DENETLEYECEK

KALİTE KURULU YÖK’Ü DENETLEYECEK

YÖK’ün bünyesinde kurulan yükseköğretim akredite ve kalite kurulu idari ve mali açıdan özerkleşecek. YÖK’ün aldığı kararları değerlendirecek, üniversitelere kalite akreditasyonu verecek. Kalite kurulunda TOBB ile öğrenci temsilcisi de yer alacak.

6. İSTİHDAMA GÖRE KONTENJAN KURULU

Üniversiteli işsizlik sorununu çözecek Danışma Kurulu olacak. Bu kapsamda ilgili bakanlıklar ve özel sektörle birlikte üniversiteye girişte öğrenci kontenjan planlaması yapılacak. Üniversite mezunlarının işsiz kalması sorunu ortadan kalkacak. 2 yıllık meslekyüksekokulları, özel sektörün ihtiyacına göre yeniden planlanacak. Meslek yüksekokulları organize sanayii bölgelerinde açılması teşvik edilecek. Bu okullar, öğrenci sayısına göre devlet tarafından desteklenecek.

7. EMEKLİ HOCALAR GERİ DÖNECEK

Yaşa bağlı olarak emekli olan öğretim üyelerinin geri dönüşü, rektörlüğün talebine bağlı olarak ihtiyaç ve öncelikli alanlara göre belirlenecek. 2006 yılından sonra kurulan 41 devlet üniversitesinde 75 yaşına kadar çalışma izni veriliyordu. Yeni düzenlemeyle 75 yaş sınırı tüm devlet üniversitelerini kapsayacak.

8. ŞİRKET KURABİLECEKLER

Üniversiteler, sermaye şirketi statüsünde teknoloji transfer şirketi kurabilecek. Böylelikle TEKNOPARK’lar üniversite şirketi olabilecek. Teknoloji geliştiren öğretim üyeleri bu şirketlerde ücreti karşılığında çalışabilecek. Üniversiteler özel sektörle rekabet edebilecek. Akademisyenler, maaşı devam ederken, üniversitenin izniyle yurtiçi ve yurtdışında araştırma merkezlerinde faaliyette bulunabilecek.

9. Öğretim üyeleri 75 yaşına kadar çalışabilecek

öğretim üyesi ihtiyacının sadece yeni kurulan üniversitelerde değil, özellikle öncelikli alanlarda tüm üniversitelerde de bulunduğunu belirterek, "Bu yasal düzenleme ile emekli öğretim üyelerinin ilgili bölümün ihtiyacı ve üniversitenin talebi üzerine, 75 yaşına kadar çalışabilmesi mümkün olabilecektir. Bu şekilde ülkemiz yükseköğretiminin öğretim üyesi ihtiyacının karşılanması yönünde de önemli bir adım atılmış olacaktır." dedi.

10. Daha ayrıntılı okumak isteyenler için haber kaynağı:

http://www.yok.gov.tr/web/guest/yok-baskani-acikladi-yuksekogretimde-sessiz-devrim

Yorum Yapın

Yorumlar


Popüler


Hello Summernote